Aranacak Kelime :  
Acı Biber Acı Sos-Ekşi Cips Tarhana-FİRİK Baharatlar Meyve Cipsi ve Sosu TOPTAN MÜSAN KALİTE

  Fırsat Ürünü
8695847010316
Müsan Acı İsot Biber,500 gr

Fiyatı : 21,60 TL KDV Dahil

  Popüler Ürünler
Müsan Karabiber,1 kg
Fiyatı : 70,20 TL KDV Dahil
Müsan Karabiber,1 kg
Müsan Dolmalık Fıstık,30 gr
Fiyatı : 5,40 TL KDV Dahil
Müsan Dolmalık Fıstık,30 gr
Müsan Acı Kırmızı Pul Biber,1 kg
Fiyatı : 41,04 TL KDV Dahil
Müsan Acı Kırmızı Pul Biber,1 kg
Müsan Toz Tarçın,80 gr
Fiyatı : 3,24 TL KDV Dahil
Müsan Toz Tarçın,80 gr
Müsan Kimyon,1 kg
Fiyatı : 40,40 TL KDV Dahil
Müsan Kimyon,1 kg

  Gerekli Bilgiler

  Anket
Sitemize nasıl ulaştınız?
Google aramasıyla
Bir arkadaşımdan duydum
internet sitesindeki reklamlardan
Tanıtım maillerinden
Tesadüfen

  Fiyat Listesi

 
    
  Güncel Haberler

Yavuz DİZDAR:Pul biberin kan kırmızı, can acısı öyküsü

Yavuz DİZDAR / YÖNETİCİNİN KEYFİ

Ara sıra gündeme gelse de, süre giden bir başka ciddi sorunumuz aflatoksin, aslında bir mantarın oluşturduğu zehirdir. İnsanda özellikle karaciğer kanserine neden olduğu bilinir. Bu zehirle en olası karşılaşma şeklimiz ise uygunsuz koşullarda üretilen ya da saklanan pul biberlerdir. Üstelik önümüz bayram, oruç tutarken olasılıkla uzak durduğumuz pul biberi Ramazan sonrasında daha çok tüketeceğiz. İşte bu nedenle sağlığınız açısından çok önemli bu konuyu üretimin merkezinden biri olan Sayın Yavuz Biçkesin aktardığı bilgiler ışığında paylaşmak istiyoruz. Pul biberlerdeki aflatoksinle mücadelelerine 15 yıl önce başlamışlar. TÜBİTAK, ODTÜ, KOSGEB ve Kahramanmaraş Üniversitesi desteğinde Kahramanmaraşta sorunu çözecek bir tesisi kurup, dönemin Cumhurbaşkanının elinden TÜBİTAK Özel Ödülü almışlar. Buna karşılık doğrudan tüketiciye ulaşmakta "reklam, ticari rekabet vb." nedenlerle sorun yaşamışlar. Sayın Biçkes şunları söylüyor: "Geçmişte kanserli biber haberlerinin ardından birçok taklit, göstermelik kurutma tesisi kuruldu. Tesisi görmeye gitmek isterseniz herkes tertemiz giyiniyor, hazırlanıyor, süt dökün yalayın.  Siz "aman ne güzel tesis" diyorsunuz. Aynı tesise bir de çat kapı gidin ağzınıza birçok gıda ürününü almazsınız bile. "Biber parçalanarak kurutulursa aflatoksin önlenir" düşüncesi de kendimizi kandırmaktan öteye gitmeyen yanlış bir proses. Ülkemizde zincir marketler en ucuz ürünü en güzel ambalajda satmaya devam ediyorlar. Vatandaş ucuz ürüne inanmaya hazır. Bir de üstüne güven verici yazılar ve raporlar eklediniz mi vatandaşımız hemen kanıyor maalesef. Ama bu vatandaşın kabahati mi? O ürünü oraya koyanın hiç mi kabahati yok? Bunu söylediğimiz büyük marketler çıkıp elimizde her türlü kalite sertifikası var. TSE, ISO, HACCP dosya halinde. Sattığımız ürünümüz sağlıklı diyip çıkıyorlar."

Boyalı biber "şahane", sertifika "bahane"

"Gerçekte o sertifika raftaki ürünü mü, temsil ediyor sanıyorsunuz? Şimdi yeni moda, bazılarının biberine organik dediklerini duyuyoruz, ama ürün aflatoksinli ve Türk Gıda Kodeksine aykırı. Yani kanserli. Aktariyelerden veya marketlerden içi yağ dolu biberleri vatandaş iyi biber zannederek alıyor. Ne kadar yağ ve nemli ise o kadar ucuzlatılmış pul biber. Görüntüsünü ne kadar beğeniyorsanız boya olma ihtimali o kadar fazla. Bir de düşünün, fiyatı 5e de var. 25e de. İkisi de Türk Gıda Kodeksine uygun olabilir mi? Peki ya sucuk, et üreticileri ve yemek fabrikaları diye soracaksınız. Buralarda pul biberler yemeğe veya sucuk içine girerken denetlenemiyor. Zaten çoğu faturasız satılıyor. Yakalasanız da "o biber benim değil" deme şansı var. Sucukçu veya yemek fabrikası elindeki düzmece raporu dosyalıyor. O sırada pul biber yemeğinize girdi bile. Pul biber az miktarda satın alınan küçük askeri birliklerde günlük piyasadan analiz bile edilmeden alınabiliyor. Yani askerimiz de zehirleniyor. Toplu alımlarda da ne olduğunu ne siz sorun ne biz söyleyelim. Fiyatı hemen ele veriyor zaten.

Fast food sektöründe masanın ortasında duran pul biberi ve sumağı hiç kokladınız mı? Ya da yeni moda fast food lokantalarında birer gramlık poşetlerin içinden çıkan pul biberi yemeğe eklemeden önce ayrıca bir yere döküp gözünüzle baktınız mı? Hiç bakmadıysanız yine bakmayın Yüz binin üstünde tirajı olan bir gazetede 18 Haziranda Türkiyenin en büyük baharatçılarından birinin daha haksız rekabet yaptığı yayınlandı. Şu anda Türkiyenin en büyük üç baharatçısının Türk Gıda Kodeksine aykırı biber sattıkları ve haksız rekabet yaptıkları mahkemece onaylandı. İki tanesi yayınlandı, kimse okumaz ama bu haberleri. Merdiven altından bahsetmiyoruz dikkat edin adıyla sanıyla markalar bunlar Dava açtıklarımızdan kim olduğunu duysanız hayret edeceğiniz bir büyük baharatçı da Yargıtayca ilan edildi. Genelde ilan edildiğinde firmalar "biz o firma değiliz isim benzerliği, ortaklarımız aynı sadece" gibi sözlerle inkar ediyorlar. Tüketici derneklerinden bazılarını bile bir şekilde ikna edip, markalarının ve reklamın gücü ile bu ana haberin içine bile reklam verip iyi üretici olduğunu zannettiriyorlar. Ve sonra da unutulup gidiyor.

Devlet denetlemezse, bize son çare tüketiciyi uyarmak kalır

Sayın Biçkes gönderdiği açıklamayı çoğumuz gibi "umutsuzlukla" sonlandırıyor: "Bu konuları paylaşacağınız vatandaşım, önce "evdeki biberim memleketten geliyor, özel yapılıyor" düşüncesi ile mutlu bir şekilde gülümseyip, aflatoksinli kanserli biberi afiyetle yemeye devam edecek. Biraz eğitimli olan vatandaşım kalkıp pul biberine bakacak, belki korkup dökecek. Fazla eğitimlisi, analiz yaptırmaya götürecek, maliyetini duyunca vazgeçecek. Ama zaten markası üstünde götürmesin, kalite laboratuarları bile markasına göre yanlı rapor verebilir. Zincir market yöneticileri, sucuk üreticileri, yemek fabrikaları nasılsa bu haber de unutulur diyerek gülüp geçecek, çünkü zaten yıllardır bilerek o ürünleri satıyorlar. Devletin görevlileri de "bu konuşan da kim ki ortalığı karıştırıyor önce şunun bir biberine bakalım" diyerek yarın ilk işleri bizden numune almak olacak. Bu gazetelerde ilan edilen büyük baharatçılar şirketlerinde toplantılar yapıp, kampanyalarla kendilerini aklamaya çalışacak. Onları satmaya devam eden marketler onları çağıracak, kendilerini sağlama almaya çalışıp pul biber satmaya devam edecek. Sayın Biçkes de benim gibi "son söz tüketiciye sesleniyor": "Kanser olduğumuzda soruyoruz acaba neden? Peki önlem almak için ne yapıyoruz? Zincir markette, yemek fabrikasında, sucuğunuzun içindeki toz biber için hakkınızı arayın. Fabrikanızda, kebapçınızda size sunulan yemekteki pul biberden numune alın, analiz ettirin. Oyuna gelmeyin. İnternette pul biber ve aflatoksini araştırın. Ne yediğinizi bilin, bile bile zehirlenmeyin." 
  Alışveriş Sepeti
Alışveriş sepetinize henüz ürün eklememişsiniz.

  Üye Girişi

  Güncel Haberler
Müsan Gıda TRT Haberde
Müsan Gıda A.Ş. Genel Müdürü Yavuz Biçkes Trt Türkte
Tarhana Cipsi POSTA da.Artun Ünsal
Yavuz DİZDAR:Pul biberin kan kırmızı, can acısı öyküsü
Ünlü Diyetisyen AKŞAMda
Müsan Gıda Arenada Sağlıklı Gıda yı anlattı...
Müsan Gıda İstanbul FOODIST Fuarında...
Müsan Gıda Ankara Gıda Fuarında...
Bu haberi OkuyunSucukta domuz biberde zehir şoku
Gıdada Zehir Saçan Markalar Açklansın...
Sağlıklı Pul Biber Star Ana Haberde...
Pul Biber Yiyelim,Peki Ama Hangisini...?
Bizden Haberler -Videolar
TVlerde Örnek Gösterilen O Tesis...
Cips Tarhana Doğal,Katkısız ve Besleyici...
Müsan Gıda ile Avrupa Baharat Devinin Buluşması
Yediğiniz Biber Nasıl Üretiliyor Biliyor musunuz?
Müsan Gıdaya Ödül...

  Fırsat Ürünü
00026
Yaban Mersini Şurubu

Fiyatı : 0,00 TL KDV Dahil

  Popüler Ürünler
Müsan Karabiber,1 kg
Fiyatı : 70,20 TL KDV Dahil
Müsan Karabiber,1 kg
Müsan Dolmalık Fıstık,30 gr
Fiyatı : 5,40 TL KDV Dahil
Müsan Dolmalık Fıstık,30 gr
Müsan Acı Kırmızı Pul Biber,1 kg
Fiyatı : 41,04 TL KDV Dahil
Müsan Acı Kırmızı Pul Biber,1 kg
Müsan Toz Tarçın,80 gr
Fiyatı : 3,24 TL KDV Dahil
Müsan Toz Tarçın,80 gr
Müsan Kimyon,1 kg
Fiyatı : 40,40 TL KDV Dahil
Müsan Kimyon,1 kg

Company : e-baharatci.com
End Date : 20.1.2016
URL : http://www.e-baharatci.com/
Address : Merkez: A.S.O Org.San.Bölgesi Göktürk Cad. No:9 Sincan / Ankara
Fabrika: DDY Köprüsü Kavşağı Erkenez Civarı Adana Yolu Üzeri Kahramanmaraş

e-posta: info@e-baharatci.com - info@musan.com.tr
Telephone : 0312 2670168 / 0344 2363618
Email Contact : info@e-baharatci.com
 

The following information has been self-reported by the entity to which it relates for the purpose of assignment of a unique identifier (CUI). The information has not been verified nor has the entity been authenticated, credentialed, verified, or investigated in any way.       
Sitemizde kullanılan resimler, metinler ve diğer tüm içeriklerin telif hakları firmamıza aittir. Bu sitede yer alan içerikler, firmamızın izni olmadan basılı veya elektronik bir ortamda kesinlikle izinsiz olarak kullanılamaz ve çoğaltılamaz.
Bu sitede, Kolaymağaza E-Ticaret Sistemi altyapısı kullanılmaktadır.

satış